Czego nie mogą jeść psy?
Bardzo często zastanawiamy się, jakie produkty mogą zaszkodzić naszemu pupilowi. Należy mieć świadomość, że wiele produktów zdrowych dla człowieka, może okazać się śmiertelnie szkodliwymi dla naszych psów. Chcesz wiedzieć, jakie produkty absolutnie nie powinny znaleźć się w jadłospisie psa? Sprawdź poniżej! 1. Numer jeden – czekolada Jedna z najczęstszych przyczyn zatruć u naszych czworonogów. Odpowiedzialną […]
Bardzo często zastanawiamy się, jakie produkty mogą zaszkodzić naszemu pupilowi. Należy mieć świadomość, że wiele produktów zdrowych dla człowieka, może okazać się śmiertelnie szkodliwymi dla naszych psów. Chcesz wiedzieć, jakie produkty absolutnie nie powinny znaleźć się w jadłospisie psa? Sprawdź poniżej!
1. Numer jeden – czekolada
Jedna z najczęstszych przyczyn zatruć u naszych czworonogów. Odpowiedzialną za całe zamieszanie jest substancja nazywana teobrominą. Bardzo powoli wydalana jest z organizm zwierzęcia (aż przez 17 godzin). Dawka śmiertelna to ok. 200-500 mg/kg masy ciała psa.
Czy tylko czekolada jest szkodliwa?
Największe stężenie teobrominy znajduje się właśnie w gorzkiej czekoladzie i ciemnym kakao. Warto jednak zrezygnować z podawania zwierzęciu wszelkiego rodzaju słodkości z dodatkiem czekolady, jak orzechy w polewie, czekoladowe ciastka czy czekolady mlecznej. Niewielka ilość mlecznej czekolady może nie zaszkodzić psu – ale przyzwyczai do jej smaku, który mimo toksyczności, jest dla psiaków kuszący.
Objawy zatrucia czekoladą u psa
- pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, mogą pojawić się problemy z oddychaniem, niepokój, drgawki i drżenie mięśni oraz biegunka i krwawe wymioty
- w skrajnych sytuacjach może dojść do uszkodzenia nerek i śmierci zwierzęcia, dlatego w przypadku wystąpienia wymienionych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem!
2. Winogrona i rodzynki
Winogrona są bardzo szkodliwe dla psa. Z ciekawostek do dziś nie wiadomo, jaka dokładnie substancja przyczynia się do zatrucia. Podanie psu już kilku winogron może skończyć się dla niego źle – dlatego w przypadku podejrzenia zatruciem winogronami, natychmiast udaj się do weterynarza!
Objawy zatrucia winogronem lub rodzynkami
- wymioty i biegunki (ok. 6h po spożyciu winogron)
- apatia, brak apetytu, wzmożone pragnienie
- w skrajnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia nerek
3. Cebula i szczypiorek
Absolutnie nie należy podawać psy szczypiorku czy cebuli w żadnej postaci. Zjedzenie przez niego tego warzywa może uszkodzić jego krwinki czerwone, w konsekwencji prowadząc do niedokrwistości.
4. Ksylitol
Tak, popularny słodzik zwany ksylitolem to niebezpieczna substancja dla psa. Powoduje uszkodzenie wątroby i nadmierną produkcję insuliny. W przypadku spadku poziomu cukru we krwi może to zakończyć się zapaścią a nawet śmiercią czworonoga.
Uwaga: nie należy podawać psu również gum do żucia czy cukierków zawierających ksylitol!
5. Pestki jabłek
Niepozorne a zarazem niezwykle szkodliwe dla psa są również pestki jabłek. Zawierają bowiem substancje wytwarzającą toksyczny dla ssaków cyjanowodór.
- ślinotok i wymioty
- problemy z oddychaniem
6. Kawa
Zdecydowanie nie należy dawać psu kawy. Wpływa ona na psa pobudzająco i może powodować takie objawy jak wymioty czy osłabienie. W przypadku spożycia zbyt dużej ilości kawy może dojść nawet do arytmii czy migotania komór.
Powyżej wymieniliśmy najważniejsze z pokarmów, których absolutnie nie należy podawać naszym psiakom. Jednak nie są to jedyne produkty. Szkodliwe dla psa może być podanie mu kości zwierzęcych, które mogą ostrymi krawędziami uszkodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego. Lepiej nie przyzwyczajać psa do smaku grzybów, których spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia psa. Absolutnie nie należy również częstować psa alkoholem, marihuaną czy karmą dla kotów.
Należy również pamiętać, że bardzo ważne jest, by miska dla psa była zawsze czysta. To ważne zarówno ze względów higienicznych jak i zdrowotnych. Dobrym rozwiązaniem są miski ceramiczne, które gwarantują neutralność smaku i są bezpieczne dla zdrowia pieska.
Bibiliografia:
„Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii”, Wydawnictwa Urban & Partner.
Żywienie i dietetyka psów i kotów Przewodnik dla lekarza weterynarii Autorstwa Debora Guidi.
Are you sure you want to add an empty pool with no balls?
You can choose any number of balls in different colors for the pool. Choose balls if you forgot. Add to cart if you don't need balls.