Terapia magnetyczna – zastosowanie u zwierząt
Zastosowanie pól magnetycznych w celach leczniczych sięga czasów starożytnych. Posługiwali się nim już starożytni Egipcjanie. Pole magnetyczne wpływa na wiele procesów biochemicznych zachodzących w komórkach, a dzięki temu, że może przenikać przez cały organizm, działa na prawie wszystkie komórki. To dlatego właśnie terapia polem magnetycznym ma dziś bardzo szerokie zastosowanie, także w poprawie stanu zdrowia […]
Zastosowanie pól magnetycznych w celach leczniczych sięga czasów starożytnych. Posługiwali się nim już starożytni Egipcjanie. Pole magnetyczne wpływa na wiele procesów biochemicznych zachodzących w komórkach, a dzięki temu, że może przenikać przez cały organizm, działa na prawie wszystkie komórki. To dlatego właśnie terapia polem magnetycznym ma dziś bardzo szerokie zastosowanie, także w poprawie stanu zdrowia zwierząt. Niewielka liczba przeciwwskazań oraz brak działań ubocznych przyczyniają się do coraz częstszego stosowania jej w praktyce zoofizjoterapeutycznej.
Metody fizykoterapii określane jako „magnetoterapia” i „magnetostymulacja” odnoszą się do stosowania stałego lub zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości w celu wywołania oczekiwanych zmian funkcjonowania organizmu, a w konsekwencji, utrzymania lub poprawy stanu zdrowia.
Jakie działanie na organizm zwierzęcia ma pole magnetyczne?
- wykazuje działanie przeciwbólowe,
- przyspiesza gojenie ran,
- pobudza procesy odpornościowe w wyniku zwiększenia liczby białych krwinek,
- przyspiesza zrost kości ma zastosowanie przy zaburzeniach ich mineralizacji,
- przynosi ulgę w chorobach zwyrodnieniowych stawów,
- redukuje napięcie mięśniowe,
- regeneruje nerwy,
- bierze udział w regeneracji tkanek (odbudowa tkanki mięśniowej jest szczególnie ważna u zwierząt starszych oraz będących w treningu),
- przynosi efekt przeciwzapalny,
- zapobiega powstaniu i/lub ogranicza rozwój chorób.
Warto w tym miejscu nadmienić czym różni się magnetoterapia od magnetostymulacji. Pierwsza metoda odnosi się umownie do działania pola magnetycznego o wyższej wartości indukcji magnetycznej i niższej częstotliwości niż w przypadku drugiej metody, czyli magnetostymulacji. Zastosowania magnetoterapii dotyczą głównie działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz przyspieszającego gojenie ran oraz zrostów kostnych. Natomiast magnetostymulacja opiera się raczej na działaniu służącym poprawie funkcjonowania organizmu w przypadkach ogólnego osłabienia z powodu stanów chorobowych, wysiłku fizycznego lub innych przyczyn.
Dla kogo ta terapia?
Z dobroczynnego działania pola magnetycznego skorzystają z pewnością zwierzęta po urazach ortopedycznych, z dysplazją, dyskopatią lub chorobą zwyrodnieniową stawów. Zwierzaki cierpiące na zaburzenia neurologiczne oraz różnego rodzaju bóle. Nie można zapominać tu także o naszych kochanych czworonożnych seniorach oraz o sportowcach (konie i psy sportowe) – zwiększony przepływ krwi i limfy sprawia, iż tlen oraz białe krwinki są transportowane aż czterokrotnie szybciej, co zapewnia lepsze odżywienie, a tym samym szybszą odbudowę tkanek.
Niewątpliwym atutem pola magnetycznego jest jego przenikanie przez okrywę włosową oraz opatrunki miękkie i gipsowe. Jest to metoda nie prowadząca do wzrostu temperatury tkanek, dzięki czemu może być stosowana również w okresie ostrym choroby. Co więcej, metalowe implanty nie stanowią przeciwwskazania do wyboru tej techniki. Fakt ten z pewnością ucieszy właścicieli psów dotkniętych najczęstszym urazem ortopedycznym, czyli zerwaniem więzadła krzyżowego przedniego, leczonym techniką TTA Rapid, tj. z użyciem tytanowego implantu. Natomiast właścicieli młodych zwierząt zapewne zainteresuje wiadomość, że terapia polem magnetycznym to jedna z niewielu metod, które można stosować także u zwierząt w okresie wzrostu.
Tylko zalety?
Niestety, nie. Jak każda metoda, także terapia polem magnetycznym ma pewne przeciwwskazania, dlatego warto wiedzieć w jakich przypadkach lepiej zrezygnować z leczenia polem magnetycznym.
Przeciwwskazania do terapii polem magnetycznym u zwierząt:
- okres ciąży,
- otwarte rany,
- bliznowiec (tzw. dzikie mięso),
- procesy nowotworowe,
- okres naświetlań promieniowaniem jonizującym/okres badań radiologicznych,
- ostre choroby pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego,
- ciężkie choroby serca i układu krążenia,
- padaczka.
Co na to nauka?
Naukowcy (nie tylko amerykańscy 😉 ) wciąż badają działanie pola magnetycznego na organizmy żywe. Magnetoterapia nadal pozostawia wiele pytań, na które uczeni tego świata ciągle szukają odpowiedzi. W ostatnich latach wraz ze wzrostem zainteresowania tą dziedziną, wzrasta liczba prac naukowych w tym temacie. Niestety, w związku z mnogością publikacji oraz niejednoznaczną nomenklaturą powstaje pewien zamęt informacyjny, stąd niejednoznaczne podejście świata nauki do tego typu terapii. Niemniej jednak, w znacznej liczbie prac klinicznych potwierdzono skuteczność magnetoterapii zarówno jako samodzielnej metody, jak i wspomagającej zasadnicze leczenie.
Co dostępnego na rynku?
No dobrze, znamy już zalety i wady magnetoterapii. Wiemy jak sprawa wygląda z naukowego punktu widzenia. Teraz pewnie zastanawiacie się jakimi produktami dysponuje rynek zoologiczny. Sprawdźmy…
Miłośnicy koni mogą teraz ziewać z nudów, gdyż im produkty magnetyczne z pewnością są już dobrze znane. Tak, tak, świat jeździecki nie od dziś z powodzeniem korzysta z dobrodziejstwa magnetoterapii. Niemniej jednak, rzućmy okiem na produkty dla czterokopytnych.
Rynek produktów magnetycznych dla zwierząt towarzyszących dopiero się rozwija, ale skoro konie mają swoje derki derki magnetyczne to dlaczego psiaki miały by być gorsze? Voilà! Jest i derka magnetyczna dla psa.
A teraz coś co docenią zarówno psy, jak i koty. Komfortowe legowiska magnetyczne:
Na koniec techniczna uwaga dla osób, które zdecydują się na zakup produktu z magnesami: pamiętajmy, aby nie przechowywać go w pobliżu magnetycznych nośników danych.
Źródła:
- https://www.torpol.eu/technologie
- https://magwet.pl/aktualnosci/00030,zastosowanie-magnetoterapii-w-medycynie-weterynaryjnej
- G. Głąb, J. Dudek, K. Klimek, B. Skalska Dulińska, U. Chrabota, K. Chojak-Fijałka, T. Ridan, J. Glodzik, „Statyczne czy zmienne pole magnetyczne niskiej częstotliwości? Przegląd piśmiennictwa.”
- https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-pradem-elektrycznym/129349,zmienne-pole-magnetyczne
Are you sure you want to add an empty pool with no balls?
You can choose any number of balls in different colors for the pool. Choose balls if you forgot. Add to cart if you don't need balls.